Sesli Arama SEO’yu Nasıl Etkiler?

Sesli Arama SEO’yu Nasıl Etkiler? : Hepimiz Siri ile oynamak, ona en rastgele soruları sormak ve komik cevaplarını almak için kullandığımız zamanları hatırlıyoruz (Siri ‘Blade Runner’ ın ne olduğunu sormayı deneyin-ve tepkilerinizi yorumlarda paylaşın;)). Günümüzde, bilim kurgu filmlerinde tasvir edilen fütüristik bir yaşam tarzı gibi görünen şey, aslında günlük rutinimizin bir parçası haline geliyor – ses tanıma yazılımı sayesinde veya daha spesifik olarak: sesli arama. Bu fenomen, Google veya Bing gibi arama motorlarından cevap almak için kelimenin tam anlamıyla bir parmağınızı kaldırmanız veya kelimeleri bir arama kutusuna yazmanız gerekmediği anlamına gelir. Sadece yüksek sesle bir soru soruyorsunuz, örneğin, ” dışarıdaki hava nasıl?”ya da” yakınımdaki pizza yerleri ” ve arama motorunuzun cevabı olduğundan emin olabilirsiniz. Ve sesli arama, arkadaşlarım, geçen çılgınlık değil. Her yaştan ve cihazların arayıcıları arasında artan popülaritesi, insanların çevrim içi şeyler aradıkları şekilde çok fazla değişiklik gösteriyor. Arama motorları adapte olmaya işte hazır.

Çarpıcı Web sitesini tanıtmak isteyen her iş sahibi veya Blogcu, sesli aramanın geleneksel aramadan nasıl farklı olduğunu ve bunun SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için ne anlama geldiğini bilmelidir. Neyse ki, online bulunabilir olmak için sıralamanızı geliştirmek gerektiğini zaten biliyoruz. Bir sonraki adım, en son trendlerle güncel kalmak ve buna göre uyum sağlamaktır. Böylece, bir sonraki soruyu gündeme getirmiş oluyoruz: “Tamam Google, Siri, Alexa, Aman Allah, Sesli arama için web sitemi nasıl optimize edebilirim? Tam olarak sesli sorularını yanıtlamak ve içerik uyumunu göstermek için sizlere bir içerik hazırladık.

Günümüzde Sesli arama ne kadar moda?

Sesli arama sorgunun en hızlı büyüyen türüdür ve yakında tamamen bütün arama sistemleri buna dönüşecektir. Geleneksel metin aramasını tamamen değiştirmekten bahsediyoruz, tüm cihazlarda daha popüler hale geliyor ve her türlü bilgiyi toplamak için kullanılıyor. İşte size bir sesli ile ilgili bazı istatistikler.

2020 yılına kadar, tüm aramaların %50 sesli aramalar olacaktır.

Google sesli arama sorguları, 2016’da 2008’den 35 kat daha büyük.

Gençlerin %55’i ve yetişkinlerin %40’ı günlük olarak sesli arama kullanıyor.

Siri hakkında daha detaylı bilgi: insanların %19’u günde en az bir kez Siri kullanır.

Sesli aramanın ne gibi faydaları vardır?

Sesli aramasının bu popülaritesini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Amazon Alexa ve Google gibi ev hoparlörlerinin tanıtımı elbette bu eğilimin bir parçasıdır. Yani, kendi akıllı evinizin konforunda kişisel asistan olarak hareket eden bir AI (yapay zeka) cihazı kim istemezki? Ancak bunun ötesinde, insanlar giderek telefonlarından ve tabletlerinden sesli arama kullanıyor. Sesli Arama SEO’yu Nasıl Etkiler?

Ve faydaları elbette tartışılmaz. İnsanlar yazdıklarından daha hızlı konuştuklarından, sesli arama genellikle bir arama kutusuna yazmaktan daha hızlı ve daha kullanışlıdır. Ayrıca, birçok kullanıcı, daha uzun konuşabildikleri ve daha spesifik sorular sorabildikleri için daha doğru sonuçlar elde etmelerini sağladığını düşünüyor. Çoklu görev bağımlıları için sesli arama, gazetenizi okumak, Game of Thrones (Evet, doğru) izlemek veya yemek pişirmek gibi başka bir şey yaparken aramak için harika bir yol sunar. Son ama en az değil, çalışmalar bazı kullanıcılar için, sesli arama sadece ‘serin ‘ olarak algılanan çünkü çekici olduğunu göstermektedir.

Sesli arama kim kullanıyor?

Sesli aramanın yararı daha yaşlı nesiller için olduğundan daha genç kullanıcılar için daha büyük bir katkıda bulunan faktör olabilir. Gençler en büyük sesli arama grubudur. uyarlanabilir pazar olmasının yanı sıra, gençler sadece konuşmayı seviyor. Genç kalabalıklarda, telefonunuzu veya tablet sorularınızı sosyal bir ortamda soru sormak daha etkilidir.. Google Blog’a göre, 13 -18 yaşlarındaki gençlerin %50’sinden fazlası her gün sesli arama kullanıyor. Yani, bu genç nesil yaşlandıkça, sesli arama sadece daha popüler hale gelecektir.

Ancak sesli arama, eski web sörfçülerine de özel avantajlar sunar. Küçük bir mobil ekranda metin okumak zor olabilir insanlar için, sesli arama bir cankurtaran olabilir. Yaşlı kullanıcılar genellikle denemek ve telefonlarında küçük harfleri kullanarak yazmak için daha kendi sorgu konuşmak çok daha kolay bulabiliyorlar. Sesli arama, yaşlarına bakılmaksızın görme sorunları olan herkes için cazip bir alternatif sunmaya devam edecektir.