SEO ya Etki Eden faktörler Nelerdir?

SEO ya Etki Eden faktörler Nelerdir?

SEO çalışmalarınıza Etki eden faktörleri sizler için tek bir yazı altında derleyip topladık. Aşağıda Maddeler halinde sıraladığımız etkenleri web sitenize uyarladığınızda ciddi bir sonuç aldığınızı göreceksiniz. Bu Faktörler Google Yandex bing gibi arama motorlarının SEO Kriterleridir.

Etki eden maddelere geçmeden önce hali hazırda web sitenizin iç SEO ayarları bitmiş olmalı,yani sayfa başlığı açıklama web sitenizin içeresinde sektörünüz ile ilgili yazıların girilmiş olması gerekir. İç sayfa ile ilgili SEO eksiklerinizi görüp düzeltmeniz için wmaraci seo analiz işlemini yaparak web sitenizi test edebilirsiniz. sitenizin Hız ve Mobil uyumluluk testi için google page speed yada gtmetrix aracından faydalanabilirsiniz.

Şimdi gelelim SEO çalışmasına etki eden faktörler nelerdir? Bunları aşama aşama bu yazıda göreceğiz. Eğer hedefiniz Google aramalarında ön sayfalara gelmek ise,SEO araçlarını mutlaka kullanmalısınız.

1. Web sitenizi Google Web master tools ( site Yönetici araçları) a kayıt edin. Arama Trafiği – uluslar arası Hedefleme-Ülke kısmından Türkiye,yada farklı bir ülkede çıkmak istiyorsunuz o ülkeyi seçip kayıt edin.

– Web Master Tools yapmanız gereken bir diğer işlem ise site haritasını eklemek,eğer web sitenizi yeni yaptı iseniz yada içerikleri tamamen değiştirdiyseniz, Tarama kısmından Google gibi getir diyerek güncel yazıları ve web sitenizi google dizinlerine kayıt edebilirsiniz.

2.Web Sitenizi google analytics kaydı yapmalısınız, Bu araç sizlere web siteniz ile ilgili bir çok detay verir, Trafiğin nereden geldiği – taplet bilgisayar yada cep telefonundan gelen bağlantıları sosyal medya yaş cinsiyet hatta kullanılan browsera kadar detaylı bilgi sunar. Analiz işleminden ziyade, web siteniz google aramalarında çıkması için google in bu verilere ihtiyacı vardır. Bu yüzden google analytics kaydı bir web sitesinin olmazsa olmaz işlemlerinden birisidir.

3.Yandex Metrica kaydı, Bir diğer arama motoru olan Yandex,tıpkı google analytics gibi çalışan hatta google analytics de olmayan bir çok aracı barındırır. Mutlaka yandex metrica arasına web sitenizi ekleyerek, tıpkı google analytics de yapmış olduğumuz işlemleri burada da yapıyoruz. Örneğin ilk defa web sitenizi inşaa etti iseniz yada içerikler değişti ise,reindex yaparak günel verileri yandex arama kısmına getirebilirsiniz.

– Yandex’in bir diğer hizmeti ise Yandex webmaster aracı,Buda Google web master tools gibi sitenizi analiz eder, Yandex Web master aracını kullanarak yandex harita kaydı işletme kaydı gibi bir çok işlemi tek sayfada yapabilirsiniz.

4.Bir diğer arama Motoru olan Microsoft tarafından geliştirilen Bing Arama Motoru.

Web sitenizi bing servisi olan webmaster.bing servisine kayıt edebilir, gelen ve giden trafiği izleyebilirsiniz.

unutmayın, Her arama motorunun kendi aracını kullanmak, o arama motorunun konsoluna etki eder, yani bir değil, bir den fazla arama motorunda ilk sayfalarda yer almak isterseniz,mutlaka web sitenizi bu kısımlara ekleyebilirsiniz.

Burada etki eden faktörler içinde sadece arama motorlarına kayıt işlemini ele aldık, Diğer etki eden faktörler ise sosyal medya araçlarıdır, Mutlaka web sitenizi Facebook – Twitter – Google Plus – linkedin – Pinterest – Tumblr aracına kayıt edin.

SEO sabır ve emek isteyen bir çalışmadır, SEO çalışmasında önemli olan ilk sayfaya gelmek değil, geldiğinde kalıcı olmaktır. Bu yüzden mutlaka arama motorlarının kriterlerine uymalısınız.

Ayrıca web sitenizin Google aramalarında çıkmasına etki edecek bir kaç araç sunuyoruz. Bunları da uygulayarak iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

1.sites.google.com
2.wix.com
3.godaddy site mimarisi
4.mix.com
5.scoop.it

Burada yer alan sitelerden hesap açarak web sitenizi tanıtabilirsiniz. Burada açacağınız hesaplar yeni bir siteymiş gibi davranın kesinlikle copy – paste içerik kullanmayın. sitenizi tanıtırken abartılı link eklemekten kaçının.

Sizlere SEO çalışmasında etki edecek başka araçları diğer yazılarımızda paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.